Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 

W czwartek 15 września uczestniczyłem w spotkaniu zorganizowanym przez komendanta Straży Miejskiej. Brali w nim udział przewodniczący lub ich zastępcy kilku rad osiedli naszego miasta. Spotkanie było raczej kurtuazyjne i miało na celu wzajemne poznanie się, aniżeli doprowadzenie do jakichkolwiek ustaleń, czy podejmowania decyzji.

Przy kawie i ciasteczkach wymieniliśmy uwagi o zasadach współpracy ze Strażą Miejską, podjęliśmy też próbę podyskutowania o problemach występujących w poszczególnych dzielnicach, a wymagających rozwiązania przy współudziale tej służby porządkowej. Niestety, klucz doboru rad zaproszonych na spotkanie był mało przemyślany, stąd problemy występujące na terenie jednych rad nie za bardzo interesowały pozostałych.

Trudno było znaleźć tematy zbieżne, interesujące większość zebranych. Zawsze inne problemy będą występować w dzielnicach centralnych, a inne na obrzeżach miasta. Warto więc na przyszłość pomyśleć, by organizatorzy spotkania zapraszali rady mające zbliżone warunki działania.
Zebranym przekazano jednak szereg dość ciekawych informacji – szczególnie o warunkach, a właściwie o ograniczeniach,  działania Straży. Nasza Straż Miejska wielkością przypomina przeciętny komisariat policji. Zatrudnia kilkudziesięciu pracowników, w tym około 50 funkcjonariuszy działających w tzw. terenie. Jeżeli dodamy do tego iż pracują oni w systemie zmianowym, to wiemy już dlaczego na teren naszego osiedla przydzielono „aż” dwóch strażników. Dla porównania dodajmy, że policja ma na terenie miasta cztery komisariaty.
Zostaliśmy poinformowani, że Straż Miejska działa na podstawie szeregu aktów prawnych, a także na podstawie prawa lokalnego. W szczególności wymieniono tu prawo o ruchu drogowym, prawo ochrony środowiska oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń. Pomimo tak szerokich podstaw prawnych, możliwości oddziaływania Straży Miejskiej są dość ograniczone. Niech przykładem będzie to, że w zakresie prawa o ruchu drogowym straż miejska interweniować może jeżeli naruszony zostanie znak B-1 „zakaz ruchu w obydwu kierunkach”, albo też jeżeli pojazdy parkowane są w miejscu niedozwolonym. W tym drugim przypadku mogą być zakładane blokady na koła – jednak tylko wówczas, kiedy nieprawidłowo zaparkowany pojazd nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Przedstawiono nam też dość skomplikowaną i czasochłonną procedurę karania niezdyscyplinowanych kierowców. Niezależnie jednak od ograniczonych mozliwości działania, każda interwencja mieszkańców w Straży Miejskiej ma swój ciąg dalszy. Jeżeli nawet straż nie posiada w danym przypadku odpowiednich kompetencji, to przekazuje sprawę do dalszego postępowania właściwym instytucjom. Kontakt ze Strażą Miejską znajdziemy na naszej stronie internetowej pod zakładką „INFORMATOR – Stróże prawa”.
Mając w pamięci wystąpienia mieszkańców na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym, zadałem pytanie o możliwość egzekwowania utrzymania w porządku zaniedbanych często pól i działek budowlanych. Chodziło szczególnie o nakazanie wykaszania suchych traw i przeciwdziałanie w ten sposób zagrożeniu pożarowemu. Niestety, prawo ogólne nie nakłada na właścicieli obowiązku koszenia traw, a w naszym mieście nie utworzono prawa lokalnego, które taki obowiązek wprowadziłoby. Ciekawe, że w gminach sąsiadujących z naszym miastem egzekwuje się takie obowiązki z powołaniem na ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Według naszych radnych jednak, ustawa ta nie odnosi się do działek budowlanych, a gruntów rolnych jest w Bielsku-Białej jak na lekarstwo…

 

 

No i na koniec o tytułowych kiełbaskach. Według komendanta Straży Miejskiej, art. 13 ust. 3 ustawy z 27.04.2004 r. o odpadach (Dz. U. Nr 185 poz. 1243) i wprowadzony przez Radę Miejską Bielska-Białej na jej podstawie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska-Białej, nie zezwala na usuwanie odpadów roślinnych poprzez ich spalanie. Zakaz ten obejmuje więc także palenie jakichkolwiek ognisk – czyli także ognisk zapalanych towarzysko dla usmażenia kiełbasek. Czy rzeczywiście przepisy zabraniają nam takiego postępowania przekonać się można czytając odpowiednie podstawy prawne, które znaleźć można tutaj:

http://akcjasegregacja.pl/index.php

http://akcjasegregacja.pl/ustawa_o_odpadach.php

http://akcjasegregacja.pl/ustawa_o_utrzymaniu_czys.php

http://akcjasegregacja.pl/regulamin_utrzymania_czy.php

http://akcjasegregacja.pl/plan_gospodarki_odpad.php

http://akcjasegregacja.pl/aktualizacja_planu_gospo.php


Bronisław Szafarczyk
Z-ca przewodniczącego Rady Osiedla Hałcnów