Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ„Solidarność” i jej przewodniczący Patrycjusz Kosmowski zorganizowała i kierowała w dniach 27 styczeń-6 luty 1981 roku, strajkiem generalnym zakładów pracy na Podbeskidziu. Wyjątkowa arogancja, korupcja i nadużycia materialne ówczesnych władz były przyczyną tego strajku. Wcześniej „Solidarność” wysunęła wobec konkretnych osób zarzuty, połączone z żądaniem odwołania ze stanowisk osób winnych malwersacji, ale zostały one odrzucone przez władze lokalne jak i rząd. W sytuacji fałszywej i pozorowanej „odnowy”, powszechnego żądania przestrzegania praworządności, wolności, poszanowania praw człowieka i demokratyzacji życia społecznego, bielska „Solidarność zdecydowała się na strajk generalny.

 

Wystawa "25 rocznica strajku generalnego na Podbeskidziu" z 2006 roku w Muzeum w Bielsku-Białej

 

W pamiętnych latach 1980 – 1981 był to pierwszy strajk okupacyjny tego rodzaju i o takich rozmiarach, jak i pierwszy strajk politycznyskierowany w lokalnych „włodarzy”. Początkowo strajk odbywał się w osamotnieniu na tle kraju,w atmosferze nacisków partyjnych dygnitarzy, Służby Bezpieczeństwa jak również ostrej krytyki L. Wałęsy i jego doradców. Jednak istotny przełom nastąpił po jego przybyciu, który widząc zdeterminowanie strajkujących musiał ich poprzeć, co w efekcie zaowocowało skłonieniem rządu do rozmów.

 

Wystawa "25 rocznica strajku generalnego na Podbeskidziu" z 2006 roku w Muzeum w Bielsku-Białej

 

Zawarcie porozumienia 6 lutego, możliwe było również dzięki znacznej pomocy biskupa Bronisława Dąbrowskiego reprezentującego Episkopat Polski. Porozumienie podpisali w ZPW Bewelana: Przewodniczący KKP NSZZ „Solidarność” - Lech Wałęsa,MKS NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzia - Patrycjusz Kosmowski, Wacław Szlegr, Antoni Włoch, Henryk Juszczyk, Jarosław Kolmer, Tomasz Łagowski, Marek Misiorowski, Kazimierz Szmigiel, Andrzej Wieczorek, Marek Wojtas, Wiesław Wróbel, Andrzej Zając i Komisja Rządowa – Józef Kępa (Minister AGTiOS), Prof. dr Jan Szczepański (poseł na Sejm PRL), Czesław Kotela (Wiceminister AGTiOS), Prof. dr Kazimierz Siarkiewicz (Dyrektor Generalny w URM), Józef Skweres (Dyrektor Departamentu TOAP - MAGTiOS), Stanisław Kozakiewicz (Wicedyrektor Gabinetu MAGTiOS).

 

Wystawa "25 rocznica strajku generalnego na Podbeskidziu" z 2006 roku w Muzeum w Bielsku-Białej

 

Strajk mimo ograniczeń życia w mieście, spowodował wzmocnienie NSZZ „Solidarność” i wyzwolił solidarną wspólnotę ludzi. Wielu bielskich prominentów zostało odwołanych ze stanowisk.

 

                                                                                                                                   Marek Matlak