Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 

Niestety państwo ma charakter aneksjonistyczny i nieustannie zagraża mu niezdrowy rozrost jego organów i uzurpacja tych funkcji, które z natury rzeczy przypisuje się jednostce, rodzinie czy społeczeństwu. Człowiek najpierw powinien wykorzystać swoje możliwości, następnie zwrócić siędo rodziny, potem do wspólnoty lokalnej, a na samym końcu w ostateczności do rządu centralnego. Poprzez przymus administracyjny każda władza ogranicza wolność człowieka (np. nakazując lub zakazując pewnych działań). Władza samorządowa winna działać na rzecz ochrony interesów mieszkańców i nie krępować ich inicjatywy a nie naruszać (np. poprzez domaganie się dotacji) interesu innych. Jak najwięcej uprawnień należy oddać ludziom, komitetom osiedlowym i wiejskim a na gminę scedować jak najwięcej tej władzy, którą obecnie ma niepotrzebnie scentralizowane państwo. Władza gminna powinna być silna i sprawna, ale tylko w niektórych, ściśle określonych sprawach. Władza dobra – to władza ograniczona !

 

 

To mieszkańcy mają decydować, czy chcą być prowadzeni za rękę przez urzędników gminy – czy wziąć sprawy w swoje ręce. Gdy obywatele sami będą załatwiać swoje interesy , będą czynić to nie tylko rozsądniej, ale i będzie potrzebnych mniej urzędników na etatach. Pozostaną kompetentni urzędnicy osobiście odpowiadający za daną decyzję i nie będąc w Radzie, będą przez nią lepiej kontrolowani ( źle kontroluje się kolegę radnego)! Wszystkie prace powinny być wykonywane przez firmy wyłonione z licytacji lub przetargu, ponieważ jest to tanie i uczciwe, ale jeśli mieszkańcy i radni nie będą się interesować przetargami to i Wszyscy Święci nie poradzą !

Należy zawsze pamiętać, że pieniądze w kasie gminy są wspólne. Samorząd nie powinien wydawać pieniędzy wszystkich na potrzeby niektórych, ponieważ byłoby to okradaniempozostałych i dlatego trzeba by sporządzić katalog potrzeb wspólnych takich jak: drogi, światło, telefony, ujęcia wody, kanalizacja i dokonać oceny, które są naprawdę wspólne (np. centrala telefoniczna) a które lokalne (np. ulice lub kable telefoniczne) i pieniądze tak dzielić, by mniej-więcej wszyscy z nich równo mogli korzystać. Pieniądze gminy powinny być wydawane tylko na potrzeby wspólne mieszkańców,a sama gmina powinna określaćpodatki lokalne – tak, żeby zapewniały pokrycie tylko niezbędnych wspólnych wydatków.

Należałoby do zadań takiej gminy -w ramach prawa - otwieranie rynku poprzez znoszenie koncesji i innych form reglamentacji.Władze gminy powinny również zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, między innymi mieć prawo do odwoływania niesprawnych komendantów policji.

 

                                                                                                                                                   Marek Matlak