Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

Wypadek drogowy

W zdarzeniach drogowych ciężko stworzyć uniwersalny algorytm postępowania (bo każdy wypadek jest inny), dlatego w tym tekście zamieszczam tylko kilka praktycznych wskazówek. 

BEZPIECZEŃSTWO NA MIEJSCU WYPADKU

 

Przede wszystkim zabezpiecz siebie i miejsce wypadku przed najechaniem kolejnych samochodów. Zatrzymaj samochód tak, aby zasłaniał miejsce zdarzenia, pozostaw włączone światła awaryjne i postojowe (po zmroku oświetl miejsce wypadku światłami mijania).

 

 

Wysiadając z samochodu załóż kamizelkę odblaskową. Zabezpiecz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym, najlepiej stawiając dwa na drodze w obu kierunkach.

Trójkąt ostrzegawczy powinien być umieszczony:

-        na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 metrów za pojazdem

-        poza obszarem zabudowanym - 30-50 metrów za pojazdem

-        w obszarze zabudowanym - bezpośrednio za pojazdem

Jeżeli do zdarzenia doszło za zakrętem, postaw trójkąt przed nim - tak, aby jak najwcześniej ostrzec jadących drogą kierowców

Podchodząc do rozbitego samochodu zabierz ze sobą apteczkę, gaśnicę, telefon oraz coś co w razie czego może posłużyć do wybicia szyby.

Po dotarciu do rozbitego samochodu wyciągnij kluczyki ze stacyjki - umowne miejsce na nie jest pod siedzeniem pasażera. Zaciągnij hamulec ręczny.

Jeżeli nie możesz otworzyć drzwi od zewnątrz wybij szybę, staraj się uważać na osobę poszkodowaną - w miarę możliwości najpierw rozbij szybę umieszczoną dalej, a kolejne wybijaj na zewnątrz. Jeżeli możesz - zabezpiecz poszkodowanego przed odłamkami szkła np. kocem.

WEZWANIE POMOCY

Wezwij pomoc - na miejscu wypadku z osobami poszkodowanymi potrzebne będą wszystkie służby - policja, pogotowie i straż pożarna. Ponieważ wszyscy dyspozytorzy mają kontakt ze sobą, wystarczy zadzwonić na jeden z numerów alarmowych i poprosić o wezwanie wszystkich służb - zwłaszcza, jeśli jesteś sam i musisz udzielić pomocy poszkodowanym.

Numery alarmowe:

Policja - 997

Straż Pożarna - 998

Pogotowie Ratunkowe - 999

Można także zadzwonić na numer 112 – odbiera go funkcjonariusz odpowiedniej służby, który przekazuje zgłoszenie do kolejnych służb lub przełącza rozmowę do odpowiedniego dyspozytora (np. pogotowia).

Informacje do przekazania dyspozytorowi:

Miejsce wypadku - określ je dokładnie i jak najbardziej jednoznacznie - pamiętaj, że nazwy miejscowości często się powtarzają - warto w takim przypadku podać też powiat i gminę, w których się znajdujemy.

Ilość i stan poszkodowanych - pozwoli to na zadysponowanie odpowiedniej ilości zespołów pogotowia - zwykle dyspozytorowi wystarczy informacja, czy poszkodowany jest przytomny.

Wzywając pomoc nie rozłączaj się jako pierwszy, jeżeli dyspozytor wyraźnie nie zakończył rozmowy. Często trzeba jeszcze odpowiedzieć na dodatkowe pytania, np. o wskazówki dojazdu do miejsca wypadku.

Ważne, aby pomoc wzywała tylko jedna osoba - aby nie blokować niepotrzebnie linii i nie dublować zgłoszenia.

OCENA POSZKODOWANEGO, WYCIĄGANIE Z SAMOCHODU

Jeżeli poszkodowany jest nieprzytomny ostrożnie odchyl jego głowę (najlepiej dwoma rękami, jak na zdjęciu) i oceń oddech przez 10 sekund, podobnie jak w algorytmach z zatrzymaniem krążenia.

Wyciągnij poszkodowanego z samochodu tylko jeżeli sytuacja tego wymaga, tzn.:

-        miejsce wypadku jest niebezpieczne (samochód zaczyna się palić, napełniać wodą etc.)

-        musisz podjąć czynności ratujące życie, których nie jesteś w stanie wykonać w samochodzie (reanimacja, zatamowanie masywnego krwawienia)

We wszystkich pozostałych wypadkach pozostaw poszkodowanego w pojeździe do przyjazdu wykwalifikowanych służb.

Do wydobycia poszkodowanego z samochodu najlepiej zastosować technikę pokazaną na zdjęciach:

  • rozepnij lub przetnij pas bezpieczeństwa
  • obejmij poszkodowanego dwoma rękami od tyłu pod pachy, jedną dłonią złap za podbródek tak, aby ograniczyć ruchy głowy i zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń kręgosłup
  • wyciągnij płynnie i zanieś/zaciągnij na bezpieczną odległość od pojazdu

Jeżeli masz drugą osobę do pomocy, poproś ją o wyswobodzenie nóg poszkodowanego.

Opracowanie:

dh Piotr Pradel ratownik medyczny (OSP Kryspinów)