Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 


 
 
      serce    Nagłe zatrzymanie krążenia        

Każdego roku w Europie dochodzi do 400 000 nagłych zatrzymań krążenia, z czego 350 000 ma miejsce poza szpitalem. Epizod NZK przeżywa niecałe 10% osób. Wczesne podjęcie resuscytacji pozwala zwiększyć tę ilość nawet trzykrotnie. W tym artykule postaram się w prosty sposób przekazać wiedzę na ten temat.

1. Bezpieczeństwo!

Upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, a Ty możesz spokojnie podejść do poszkodowanego. Zwróć uwagę na ruch uliczny, biegające zwierzęta, przedmioty pod napięciem i inne zagrożenia. Jeżeli masz - załóż jednorazowe rękawiczki.

 

 

2. Oceń przytomność

Po podejściu do poszkodowanego sprawdź, czy jest przytomny - głośno zapytaj, czy wszystko w porządku, czy Cię słyszy. Jeżeli nie zareaguje - potrząśnij za ramiona.

3. Zapewnij sobie pomoc

Jeżeli nikogo przy tobie nie ma - głośno zawołaj o pomoc. W tłumie gapiów najlepiej wskazać palcem konkretną osobę. Poproś swojego pomocnika o przygotowanie telefonu i pozostanie na miejscu.

4. Udrożnij drogi oddechowe

Odchyl głowę poszkodowanego do tyłu. U osoby nieprzytomnej przygięta głowa uniemożliwia oddychanie.

5. Oceń oddech

Nachyl się nad poszkodowanym i przez 10 sekund postaraj się przy pomocy trzech zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku) sprawdzić, czy oddycha. Prawidłowo powinieneś usłyszeć, poczuć lub zobaczyć (ruch klatki piersiowej) przynajmniej dwa oddechy. W tym przypadku opisuję postępowanie przy braku prawidłowego oddechu.

6. Wezwij pogotowie

Jeżeli nie jesteś sam, poproś swojego pomocnika o wybranie numeru alarmowego (999) i wezwanie pogotowia. Najważniejsze informacje do przekazania to miejsce zdarzenia (adres, wskazówki dojazdu) i stan osoby poszkodowanej (nieprzytomny, nie oddycha). Osoba wzywająca pomoc nie powinna rozłączać się jako pierwsza.

Jeżeli nie wiesz co robić, dyspozytor ma obowiązek poinstruować Cię, jak udzielić pierwszej pomocy przed przyjazdem karetki.

Podczas gdy druga osoba wzywa pomoc, Ty powinieneś rozpocząć już podstawowe zabiegi reanimacyjne według poniższego schematu:

7. 30 uciśnięć

Ułóż ręce na środku klatki piersiowej i 30 razy uciśnij na głębokość 5-6 centymetrów w tempie 100-120 razy na minutę (około dwa razy na sekundę).

8. 2 wdechy

Udrożnij drogi oddechowe, zaciśnij nos poszkodowanego i dwa razy wdmuchnij powietrze szczelnie obejmując jego usta. Jeżeli masz - użyj maseczki do sztucznego oddychania, np. takiej: 

Gdy nie masz maseczki i masz opory przed wykonywaniem oddechów usta-usta - wykonuj tylko uciśnięcia klatki piersiowej.

Wykonuj na zmianę 30 uciśnięć i 2 wdechy, aż:

1. Przyjedzie pogotowie

2. Zmęczysz się - wtedy najlepiej, żeby reanimację kontynuował kto inny

3. Poszkodowany poruszy się, wyda odgłos - sprawdź wtedy ponownie przytomność i oddech

4. Miejsce stanie się dla Ciebie niebezpieczne

Opracowanie (na podstawie Wytycznych 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji):

Piotr Pradel - ratownik medyczny, strażak OSP w Kryspinowie

Wystąpili:

Joanna Szafarczyk i Wojciech Śniegula

                                                             Skomentuj na forum: KLIKNIJ