Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 Zakrztuszenia u niemowląt

Większość przypadków zakrztuszenia u niemowląt zdarza się w trakcie zabawy małymi przedmiotami lub podczas posiłków. Gdy ciało obce dostanie się do dróg oddechowych, dziecko natychmiast reaguje kaszlem. Żadne dodatkowe działania nie są potrzebne, gdy kaszel jest efektywny (dziecko kaszle głośno, może nabrać powietrza przed kaszlem, może płakać). Jeśli kaszel staje się nieefektywny (cichy lub bezgłośny, dziecko zaczyna sinieć, pogarsza się stan świadomości) konieczne jest udzielenie pomocy, aby nie dopuścić do uduszenia.

1. Bezpieczeństwo!

Sprawdź, czy miejsce, w którym znajduje się dziecko jest bezpieczne. Jeśli masz – załóż jednorazowe rękawiczki (szczególnie udzielając pomocy obcej osobie).

2. Oceń przytomność

 

 

 Sprawdź czy niemowlę reaguje na wołanie i delikatne uderzanie w stópkę. Oceń efektywność kaszlu. 

3. Zapewnij sobie pomoc

Jeżeli nikogo nie ma w pobliżu – głośno zawołaj o pomoc. W większej grupie ludzi najlepiej wskaż palcem konkretną osobę. Poproś ją o wezwanie pogotowia ratunkowego.

NIEMOWLĘ PRZYTOMNE

1. 5 uderzeń między łopatkami

Jeśli niemowlę jest przytomne, ale nie kaszle lub kaszel jest nieefektywny ułóż je głową w dół na swojej ręce, opierając ją bezpiecznie o udo (siedząc lub klęcząc). Z dłoni ułóż "koszyczek" przy ustach dziecka, aby łatwo zobaczyć ciało obce, gdy wypadnie.

 Wykonaj 5 uderzeń dłonią w okolicę międzyłopatkową ruchem posuwistym w kierunku głowy dziecka. 

2. 5 uciśnięć klatki piersiowej

Odwróć dziecko na plecy układając je na swojej drugiej ręce. Oprzyj ją stabilnie o udo.

 Wykonaj 5 uciśnięć klatki piersiowej, w podobny sposób, jak podczas resuscytacji (zrób to gwałtowniej i z mniejszą częstotliwością). 

3. Oceń stan dziecka

Ponownie sprawdź przytomność.

Jeżeli przedmiot nie został do tej pory usunięty, a ty jesteś sam i nikt wcześniej nie wezwał pogotowia – zrób to teraz i kontynuuj udzielanie pomocy.

Gdy udało się usunąć ciało obce przed wezwaniem karetki – nie dzwoń na pogotowie, ale udaj się z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy, by lekarz sprawdził czy wszystko jest w porządku.

Powtarzaj te czynności na zmianę, dopóki nie uda się usunąć ciała obcego lub aż dziecko zacznie tracić przytomność.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

NIEMOWLĘ NIEPRZYTOMNE

Jeśli niemowlę z ciałem obcym w drogach oddechowych jest nieprzytomne lub traci przytomność w trakcie udzielania mu pomocy – połóż je na twardej, płaskiej powierzchni.

1. Udrożnij drogi oddechowe

Otwórz usta dziecka i sprawdź czy widzisz ciało obce, które możesz łatwo usunąć. Jeśli tak – podejmij jednorazową próbę wygarnięcia przedmiotu palcem. Nie rób tego ponownie, gdy Ci się nie uda ani nie próbuj wyciągać nic na ślepo.

 Pod łopatki małego niemowlęcia podłóż zwiniętą pieluchę (starszemu niemowlęciu nie podkładaj pieluchy, a odchyl głowę do tyłu). 

2. 5 oddechów

Wykonaj 5 oddechów, w sposób opisany w artykule o zatrzymaniu krążenia u dzieci. Sprawdź, czy po ich wykonaniu dziecko podejmuje kaszel, porusza się. Jeśli tak – postępuj tak, jak z niemowlęciem przytomnym. Jeżeli nie – rozpocznij resuscytację.

3. 30 uciśnięć : 2 wdechy

Wykonuj na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Jeśli jesteś sam i nikt wcześniej nie wezwał pogotowia – zrób to po minucie resuscytacji.

Przed wykonaniem kolejnych oddechów sprawdź, czy widzisz w jamie ustnej ciało obce, które możesz łatwo wygarnąć. Jeśli tak – podejmij jedną próbę usunięcia go.

Gdy uda Ci się usunąć ciało obce – oceń oddech za pomocą trzech zmysłów. Jeżeli niemowlę nadal nie oddycha – kontynuuj resuscytację zgodnie z zasadami opisanymi w poprzednim artykule. Jeśli dziecko oddycha – ułóż je na boku i obserwuj aż do przyjazdu pogotowia. 

Opracowanie (na podst. Wytycznych 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji):

Joanna Szafarczyk - położna, ratownik KPP

dh Piotr Pradel - ratownik medyczny(OSP Kryspinów)