Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 

Zakrztuszenia

Zakrztuszenia u dorosłych to jedna z sytuacji, w których najbardziej liczy się czas udzielenia pierwszej pomocy. Poniższy algorytm można stosować zarówno u dorosłych, jak i u nawet kilkuletnich dzieci.

Podstawą działania jest ocena, czy mamy do czynienia z ciężką, czy łagodną niedrożnością dróg oddechowych. 

ŁAGODNA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

W tym przypadku osoba poszkodowana może mówić, odpowiadać na pytania, efektywnie kaszleć.

Zachęcaj do kaszlu

Dopóki kaszel jest efektywny, nie trzeba podejmować żadnych działań, bo poszkodowany sam może w ten sposób usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Przez cały czas należy oceniać efektywność kaszlu, aby w przypadku pogorszenia stanu szybko podjąć działania. 

CIĘŻKA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

W tej sytuacji poszkodowany już nie jest w stanie mówić, w odpowiedzi na pytania najwyżej kiwa głową, przy próbie oddechu mogą pojawić się świsty, kaszel jest cichy i nieefektywny.

 

 

Upewnij się, że jesteś bezpieczny.

W przypadku, gdy osoba jest nieprzytomna wezwij pogotowie i od razu podejmij resuscytację krążeniowo-oddechową.

5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową

Stań za poszkodowanym, jedną ręką obejmij go za klatkę piersiową i pochyl do przodu, a drugą pięć razy energicznie uderz w plecy między łopatkami (ruchem posuwistym w kierunku głowy). Staraj się uderzać samą nasadą dłoni (przy nadgarstku). 

5 uciśnięć nadbrzusza

Jeśli uderzenia w plecy nie przyniosły efektu, stań za poszkodowanym i od tyłu obejmij poszkodowanego - najpierw jedną rękę zaciśniętą w pięść połóż pomiędzy pępkiem a końcem mostka, a następnie drugą ręką złap zaciśniętą pięść i pięć razy energicznie pociągnij w kierunku do wewnątrz i ku górze. 

Wykonuj na zmianę uderzenia w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia nadbrzusza aż do usunięcia ciała obcego lub pogorszenia się stanu poszkodowanego i utraty świadomości.

Nawet, gdy uda ci się usunąć ciało obce, warto udać się z poszkodowanym do lekarza.  

Opracowanie (na podst. Wytycznych 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji):                

dh Piotr Pradel (OSP Kryspinów) - ratownik medyczny