Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 

Pozycja bezpieczna - osoba nieprzytomna, oddychająca

Poniżej przedstawiamy postępowanie podczas udzielania pierwszej pomocy u osoby nieprzytomnej (nie reagującej na głos i/lub dotyk), ale z zachowanym oddechem.

1. Bezpieczeństwo i ocena przytomności

Tak jak zawsze podczas udzielania pierwszej pomocy - upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, a Ty możesz spokojnie podejść do poszkodowanego. Zwróć uwagę na ruch uliczny, biegające zwierzęta, przedmioty pod napięciem i inne zagrożenia. Jeżeli masz - załóż jednorazowe rękawiczki. 

Po podejściu do poszkodowanego sprawdź, czy jest przytomny - głośno zapytaj, czy wszystko w porządku, czy Cię słyszy. Jeżeli nie zareaguje - potrząśnij za ramiona.

2. Zapewnij sobie pomoc

 

Jeżeli poszkodowany reaguje - zostaw osobę w pozycji w jakiej ją zastałeś (o ile nie zagraża jej niebezpieczeństwo), dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego. Jeżeli będzie potrzeba wezwij pomoc, regularnie oceniaj stan poszkodowanego.

Jeżeli poszkodowany NIE REAGUJE - głośno zwołaj o pomoc i/lub wskaż osobę do pomocy. Następnie:

3. Udrożnij drogi oddechowe

Odchyl głowę poszkodowanego, w pokazany na zdjęciu sposób, do tyłu. U osoby nieprzytomnej przygięta głowa uniemożliwia oddychanie.

 

4. Oceń oddech

Nachyl się nad poszkodowanym i przez 10 sekund, utrzymując drożność dróg oddechowych, postaraj się przy pomocy trzech zmysłów (wzroku, słuchu, dotyku) sprawdzić, czy oddycha. Prawidłowo powinieneś usłyszeć, poczuć lub zobaczyć (ruch klatki piersiowej) przynajmniej dwa oddechy.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowego oddechu postępuj tak jakby był nieprawidłowy (postępuj jak w zatrzymaniu krążenia )

5. Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej

Kończynę górną bliższą Tobie ułóż w zgięciu, ku górze (tzw. hello, tj. jakby poszkodowany chciał pomachać).

Przełóż dalsze ramię ratowanego w poprzek jego klatki piersiowej, a grzbiet jego ręki przytrzymaj przy policzku.

Drugą ręką uchwyć dalszą kończynę dolną poszkodowanego tuż ponad kolanem i pociągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża.

Chwytając za bark oraz wcześniej uchwyconą kończynę dolną i obróć ratowanego w swoją stronę. Odegnij głowę poszkodowanego ku tyłowi, aby zapewnić drożność dróg oddechowych. Twarz powinna być skierowana ku dołowi, aby zapewnić swobodny wypływ wydzieliny.

6. Wezwji pomoc, regularnie oceniaj oddech

Wyślij kogoś lub sam udaj się po pomoc - zadzwoń pod numer 112 lub 999, aby wezwać karetkę pogotowia. Jeżeli masz czym - okryj poszkodowanego, dbając o jego komfort termiczny. Regularnie oceniaj, czy oddech nadal jest prawidłowy. W pierwszych minutach zatrzymania krążenia poszkodowany może słabo oddychać lub wydawać nieregularne, głośne i wolne westchnięcia (gasping). Nie należy ich mylić z prawidłowym oddechem. Jeżeli poszkodowany przestał oddychać postępuj jak w zatrzymaniu krążenia .

Opracowanie (na podst. Wytycznych 2010 Europejskiej Rady Resuscytacji):

dh Wojciech Śniegula

ratownik medyczny (OSP Kryspinów)