Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61
Halcnow.pl - Bielsko-Biała - Tu warto być - Pierwsza pomoc http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc Tue, 07 May 2024 08:25:19 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl PIERWSZA POMOC - ICE http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/580-pierwsza-pomoc-ice http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/580-pierwsza-pomoc-ice ICE – w nagłym wypadku

Każdego dnia możemy znaleźć się w sytuacji gdzie będziemy musieli udzielić pomocy osobie nieprzytomnej, z która nie będzie można nawiązać kontaktu słownego, tym samym nie będzie można uzyskać informacji na temat zażywanych leków, przebytych chorób, uczuleń czy dolegliwości.

Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? Tak!

Odnalezienie przy poszkodowanym I.C.E.

Coraz więcej osób korzysta z inicjatywy stworzonej przez włoskich ratowników medycznych o nazwie I.C.E /ang. In case of Emergency pol. W nagłym wypadku/.

Z I.C.E można korzystać na dwa sposoby:

  • W książce telefonicznej telefonu komórkowego umieszczamy wpis pod hasłem „I.C.E” gdzie wpisujemy numer telefonu do osoby, która ma najwięcej informacji na temat naszego stanu zdrowia matka/ojciec/żona/mąż/syn/córka itd.
]]>
Pierwsza pomoc Sun, 06 Mar 2016 08:27:09 +0000
PIERWSZA POMOC - HIPOTERMIA http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/579-pierwsza-pomoc-hipotermia http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/579-pierwsza-pomoc-hipotermia Zimno zabija. Jak pomagać osobie wyziębionej?

]]>
Pierwsza pomoc Wed, 06 Jan 2016 07:29:58 +0000
PIERWSZA POMOC - KRWOTOKI http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/572-pierwsza-pomoc-krwotoki http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/572-pierwsza-pomoc-krwotoki  Krwotoki

W artykule postaram się przybliżyć kilka podstawowych zasad postępowania w poważnych krwawieniach (zewnętrznych).

1. Bezpieczeństwo!

Zawsze udzielając pomocy nieznanej osobie z otwartą raną trzeba używać jednorazowych rękawiczek.

W tym przypadku stosowanie środków ochrony osobistej jest szczególnie istotne, ponieważ kontakt z krwią poszkodowanego niesie duże ryzyko zarażenia się chorobami (o których u obcej osoby nawet nie wiemy) - tym większe, gdy mamy w jakiś sposób uszkodzony naskórek (niewielkie urazy, nawet po np. obcinaniu paznokci).

2. Zatamuj krwawienie

Najprostszą i najszybszą metodą jest bezpośredni ucisk w miejscu krwawienia - najlepiej z użyciem jałowego opatrunku. Dodatkowo krwawiącą kończynę warto unieść powyżej poziomu serca, a poszkodowany nie powinien stać, tylko siedzieć lub leżeć.

]]> Pierwsza pomoc Tue, 25 Nov 2014 15:21:15 +0000 PIERWSZA POMOC - UTRATA PRZYTOMNOŚCI http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/578-pierwsza-pomoc-utrata-przytomnosci http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/578-pierwsza-pomoc-utrata-przytomnosci  

Pozycja bezpieczna - osoba nieprzytomna, oddychająca

Poniżej przedstawiamy postępowanie podczas udzielania pierwszej pomocy u osoby nieprzytomnej (nie reagującej na głos i/lub dotyk), ale z zachowanym oddechem.

1. Bezpieczeństwo i ocena przytomności

Tak jak zawsze podczas udzielania pierwszej pomocy - upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, a Ty możesz spokojnie podejść do poszkodowanego. Zwróć uwagę na ruch uliczny, biegające zwierzęta, przedmioty pod napięciem i inne zagrożenia. Jeżeli masz - załóż jednorazowe rękawiczki. 

Po podejściu do poszkodowanego sprawdź, czy jest przytomny - głośno zapytaj, czy wszystko w porządku, czy Cię słyszy. Jeżeli nie zareaguje - potrząśnij za ramiona.

]]>
Pierwsza pomoc Sun, 26 Oct 2014 08:00:18 +0000
PIERWSZA POMOC - WYPADEK DROGOWY http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/573-pierwsza-pomoc-wypadek-drogowy http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/573-pierwsza-pomoc-wypadek-drogowy Wypadek drogowy

W zdarzeniach drogowych ciężko stworzyć uniwersalny algorytm postępowania (bo każdy wypadek jest inny), dlatego w tym tekście zamieszczam tylko kilka praktycznych wskazówek. 

BEZPIECZEŃSTWO NA MIEJSCU WYPADKU

 

Przede wszystkim zabezpiecz siebie i miejsce wypadku przed najechaniem kolejnych samochodów. Zatrzymaj samochód tak, aby zasłaniał miejsce zdarzenia, pozostaw włączone światła awaryjne i postojowe (po zmroku oświetl miejsce wypadku światłami mijania).

 

]]>
Pierwsza pomoc Sat, 20 Sep 2014 11:09:25 +0000
PIERWSZA POMOC - ZAKRZTUSZENIA U DOROSŁYCH http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/577-pierwsza-pomoc-zakrztuszenia-u-doroslych http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/577-pierwsza-pomoc-zakrztuszenia-u-doroslych  

Zakrztuszenia

Zakrztuszenia u dorosłych to jedna z sytuacji, w których najbardziej liczy się czas udzielenia pierwszej pomocy. Poniższy algorytm można stosować zarówno u dorosłych, jak i u nawet kilkuletnich dzieci.

Podstawą działania jest ocena, czy mamy do czynienia z ciężką, czy łagodną niedrożnością dróg oddechowych. 

ŁAGODNA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

W tym przypadku osoba poszkodowana może mówić, odpowiadać na pytania, efektywnie kaszleć.

Zachęcaj do kaszlu

Dopóki kaszel jest efektywny, nie trzeba podejmować żadnych działań, bo poszkodowany sam może w ten sposób usunąć ciało obce z dróg oddechowych. Przez cały czas należy oceniać efektywność kaszlu, aby w przypadku pogorszenia stanu szybko podjąć działania. 

CIĘŻKA NIEDROŻNOŚĆ DRÓG ODDECHOWYCH

W tej sytuacji poszkodowany już nie jest w stanie mówić, w odpowiedzi na pytania najwyżej kiwa głową, przy próbie oddechu mogą pojawić się świsty, kaszel jest cichy i nieefektywny.

 

]]>
Pierwsza pomoc Mon, 15 Sep 2014 03:00:02 +0000
PIERWSZA POMOC - ZAKRZTUSZENIA U NIEMOWLĄT http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/576-pierwsz-apomoc-zakrztuszenia-u-niemowlat http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/576-pierwsz-apomoc-zakrztuszenia-u-niemowlat  Zakrztuszenia u niemowląt

Większość przypadków zakrztuszenia u niemowląt zdarza się w trakcie zabawy małymi przedmiotami lub podczas posiłków. Gdy ciało obce dostanie się do dróg oddechowych, dziecko natychmiast reaguje kaszlem. Żadne dodatkowe działania nie są potrzebne, gdy kaszel jest efektywny (dziecko kaszle głośno, może nabrać powietrza przed kaszlem, może płakać). Jeśli kaszel staje się nieefektywny (cichy lub bezgłośny, dziecko zaczyna sinieć, pogarsza się stan świadomości) konieczne jest udzielenie pomocy, aby nie dopuścić do uduszenia.

1. Bezpieczeństwo!

Sprawdź, czy miejsce, w którym znajduje się dziecko jest bezpieczne. Jeśli masz – załóż jednorazowe rękawiczki (szczególnie udzielając pomocy obcej osobie).

2. Oceń przytomność

 

]]>
Pierwsza pomoc Mon, 08 Sep 2014 03:32:08 +0000
PIERWSZA POMOC - NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA U DZIECI http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/575-pierwsza-pomoc-nagle-zatrzymanie-krazenia-u-dzieci http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/575-pierwsza-pomoc-nagle-zatrzymanie-krazenia-u-dzieci  

Nagłe zatrzymanie krążenia u niemowląt i dzieci

U dzieci do zatrzymania krążenia dochodzi rzadziej, niż u osób dorosłych. Mimo to każdy powinien znać zasady udzielania pomocy w takim przypadku, ponieważ od tego jak szybko zostanie podjęta resuscytacja, zależą szanse na przeżycie dziecka.

1. Bezpieczeństwo!

Do tego typu sytuacji nie zawsze dochodzi w domu, dlatego zawsze zanim zaczniesz udzielać pierwszej pomocy sprawdź, czy znajdujesz się w bezpiecznym miejscu i nic Ci nie zagraża. Jeśli masz – załóż jednorazowe rękawiczki (szczególnie udzielając pomocy obcej osobie).

 

]]>
Pierwsza pomoc Mon, 01 Sep 2014 14:09:21 +0000
PIERWSZA POMOC - NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/574-pierwsza-pomoc-nagle-zatrzymanie-krazenia http://www.halcnow.pl/index.php/pierwsza-pomoc/574-pierwsza-pomoc-nagle-zatrzymanie-krazenia  


 
 
      serce    Nagłe zatrzymanie krążenia        

Każdego roku w Europie dochodzi do 400 000 nagłych zatrzymań krążenia, z czego 350 000 ma miejsce poza szpitalem. Epizod NZK przeżywa niecałe 10% osób. Wczesne podjęcie resuscytacji pozwala zwiększyć tę ilość nawet trzykrotnie. W tym artykule postaram się w prosty sposób przekazać wiedzę na ten temat.

1. Bezpieczeństwo!

Upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne, a Ty możesz spokojnie podejść do poszkodowanego. Zwróć uwagę na ruch uliczny, biegające zwierzęta, przedmioty pod napięciem i inne zagrożenia. Jeżeli masz - załóż jednorazowe rękawiczki.

 

]]>
Pierwsza pomoc Sun, 24 Aug 2014 06:41:49 +0000