XXV Międzynarodowy Turniej Halowy w Piłce Nożnej w Warszawie AWF 2016

W dniach 3 5 lutego trzy drużyny piłki nożnej reprezentowały nasz Klub PSKS „Beskidy” na turnieju, którego organizatorem było Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP. Na hali sportowej Akademii Wychowania Fizycznego 800 młodych piłkarzy z 5 krajów: Litwy, Ukrainy, Białorusi Kazachstanu i Polski rywalizowało w 6 kategoriach.

3 lutego:
Rocznik 2003:
Wyniki meczów dla P-SKS „BESKIDY”:
P-SKS „BESKIDY” - Iwie Białoruś   0:2,
P-SKS „BESKIDY” - PKS Radość Warszawa  1:0,
P-SKS „BESKIDY” - Wojciech Kowala    1:1
P-SKS „BESKIDY” - KUKS Zębców Ostrów Wielkopolski  3:0,
P-SKS „BESKIDY” - Stanisław Skierniewice 3:1,
P-SKS „BESKIDY” - Mikołaj Tylmanowa 0:0,
P-SKS „BESKIDY” - Tęcza Kutno  2:1,
Mecze finałowe:
P-SKS „BESKIDY” - Wojciech Kowala    0:0 w karnych 8:7,
P-SKS „BESKIDY” - Mikołaj Tylmanowa    1:3,
Końcowa klasyfikacja:
1. Mikołaj Tylmanowa,
2. P-SKS „BESKIDY”,
3. Iwie Białoruś,
4. Wojciech Kowala,
5. Radość Warszawa,
6. Stanisław Skierniewice,
7. KUKS Zębców Ostrów Wielkopolski,
8. Tęcza Kutno

Wyróżnienie dla  najwartościowszego zawodnika drużyny otrzymał Krzysztof Korczyk.
Nagrody wręczali goście honorowi kardynał Kazimierz Nycz oraz Jerzy Engel trener reprezentacji Polski w piłce nożnej w latach 2000-2002.
Zawodnicy z Klubu otrzymali książki autorstwa Jerzego Engela z osobistymi dedykacjami.

Drużyna w składzie:
Mateusz Haj,  Maksymilian Targosz,  Krzysztof Korczyk,  Tomasz Tomczak,  Łukasz Stępniewski,  Konrad Burda,  Rafał Mikociak.
Opiekun Dariusz Sopecki.

4 lutego:
Rocznik 2003
Wyniki meczów dla P-SKS „BESKIDY” w grupie III:
P-SKS „BESKIDY” - Gabriel Zamienie    4:3
P-SKS „BESKIDY” - KUKS Zębców Ostrów Wielkopolski  3:0,
P-SKS „BESKIDY” - Stanisław Skierniewice   1:3
Wyniki meczów o miejsca I-IV:
P-SKS „BESKIDY” - Stanisław Skierniewice 0:1,
P-SKS „BESKIDY” - Life Sienica   0:1,
P-SKS „BESKIDY” -  PKS Radość Warszawa   2:3
Końcowa klasyfikacja:
1. PKS Radość Warszawa,
2. Stanisław Skierniewice,
3. Life Sienica,
4. P-SKS „BESKIDY”,
5. Domaniewice,
6. Mikołaj Grzegorzów,
7. Jadwiżacy Wołomin,
8. CKO Brańszczyk,
9. KUKS Zębców Ostrów Wielkopolski,
10. Sopoćkinie Białoruś,
11. Zwoleń,
12. Grodno Południe Białoruś,
13. Niemież Litwa,
14. Gabriel Zamienie.
Wyróżnienia otrzymali:  Konrad Faber, jako najbardziej wartościowy zawodnik drużyny oraz Renata Zuber, jako najlepszy opiekun turnieju. Nagrody wręczał ks. Zbigniew Kraus Kapelan Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Baranowski – żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec SP5ATV, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską oraz Bogumiła Wander – polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyserka filmów dokumentalnych.

Drużyna w składzie:
Remigiusz Stanclik, Konrad Byrski,  Dawid Francuz,  Kacper Stefaniak, Miłosz Dymon, Konrad Faber, Adam Zieleźnik, Daniel Szlagor.
Opiekun Wojciech Bąbka

5 lutego:
Rocznik 2004
Wyniki meczów dla P-SKS „BESKIDY”:
P-SKS „BESKIDY” - Radość Warszawa  0:0,
P-SKS „BESKIDY” - Iwie Białoruś         0:3,
P-SKS „BESKIDY” - Wspólnota SP 10 Sieradz B   4:0,
P-SKS „BESKIDY” - Piaskowo Grodziec Mazowiecki  5:2,
P-SKS „BESKIDY” - FC Piorun Warszawa    7:0,
P-SKS „BESKIDY” -  Wspólnota SP 10 Sieradz A   0:2,
P-SKS „BESKIDY” - Stanisław Skierniewice           1:1,
P-SKS „BESKIDY” - Serce Falenica        1:3,
Końcowa klasyfikacja:
1. Iwie Białoruś,
2. Wspólnota SP 10 Sieradz A,
3. Stanisław Skierniewice,
4. Serce Falenica,
5. P-SKS „BESKIDY”,
6. Radość Warszawa,
7. Wspólnota SP 10 Sieradz B,
8. Piaskowo Grodziec Mazowiecki,
9. FC Piorun Warszawa,
Wyróżnienie dla najwartościowszego zawodnika drużyny przyznano Dawidowi Bohaczykowi.

Drużyna w składzie:
Dawid Bochaczyk, Łukasz Uchański, Jakub Kęska, Michał Słowik, Szymon Mynarski, Igor Zarębskim, Kacper Gąsiorek, Patryk Czerwiński.
Opiekun Wojciech Bąbka.
Gościem honorowym turnieju był arcybiskup Henryk Hoser.

Organizatorom imprezy oraz wszystkim drużynom biorącym udział w tych dniach w rozgrywkach sportowych zawodnicy P-SKS „BESKIDY” wręczyli materiały promujące Miasto Bielsko-Biała, natomiast gościom honorowym proporczyk Klubu na którym widnieje wizerunek Cudownej Figury Matki Boskiej Bolesnej w Hałcnowie oraz logo Klubu.

Podczas pobytu w Warszawie zawodnicy zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum otwarte w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania, jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę w 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Ekspozycja muzealna oddziałuje na zwiedzających obrazem, światłem i dźwiękiem.  Powstańczą rzeczywistość przedstawiają   również  efekty multimedialne. Jednak  głównymi elementami wystaw są zdjęcia w wielkich formatach, listy osób rozstrzelanych, mundury, opaski powstańców,  rękopisy meldunków i rozkazów  - ponad 3000 pamiątek z okresu powstania.  Poruszając się wytyczoną trasą zwiedzający przechodzi chronologicznie wg wydarzeń. Sercem Muzeum jest ogromny monument, z jego wnętrza dobiega brzmienie bijącego serca symbolizującego życie Warszawy w roku czterdziestym czwartym.  W oddzielnym pomieszczeniu eksponowane są maszyny drukarskie z lat czterdziestych, wszystkie są sprawne i drukują m.in. historyczne obwieszczenie z 3 sierpnia 1944 roku, “Biuletyn Informacyjny” oraz ulotki okolicznościowe.  Na trasie zwiedzania znajduje się replika kanału, która ma na celu pokazać w jakich warunkach poruszali się powstańcy podczas powstania. Jednak największe zainteresowanie budzi   replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1 oraz broń, którą walczyli powstańcy.


Na całej trasie zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego można znaleźć ponad 60 kartek z kalendarza z roku 1944, opisujące dzień po dniu historię Powstania Warszawskiego. Kalendarium rozpoczyna się 27 lipca 1944, a kończy 5 października 1944, w dniu wyjścia z Warszawy ostatnich pułków żołnierzy Armii Krajowej.  O skali zniszczenia Warszawy można było się przekonać oglądając film 3D „Miast Ruin”. Przed wojną w Warszawie mieszkało 1 300 000 osób, 1 sierpnia jest 900 000 osób, po upadku powstania w ruinach przebywa mniej niż 1000 osób. Cała ludność  została wywieziona z Warszawy do Niemiec lub do obozów koncentracyjnych. W jednych z takich transportów była również rodzina naszej przewodniczki, która miała trafić do obozu w Oświęcimiu. Dzięki jednak akcji partyzantów, którzy wysadzili tory kolejowe pociąg nie dojechał do obozu i ostatnie miesiące wojny rodzina jej mamy spędziła w Bielsku-Białej. Na zakończenie zwiedzania udajemy się do kawiarenki, która wystrojem przenosi nas do czasów przed II wojną światową. Z okazji „tłustego czwartku” czekał na nas pączek i napój ufundowany przez Posła na Sejm  RP Stanisława Piętę, który towarzyszył grupie podczas zwiedzania muzeum.
Ponadto drużyna Gimnazjum po rozgrywkach sportowych udała się  na lodowisko na Stadionie Narodowym. Natomiast klasa VI na zaproszenie kapela ks. Zbigniewa Krausa zwiedziła siedzibę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz uczestniczyła we mszy św. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego.

Renata Zuber

Prezes PSKS „Beskidy”