Wakacje w Polsce też mogą być ciekawe, a nawet ekscytujące.

Charzykowy – żeglarska miejscowość na Kaszubach nad Jeziorem Charzykowskim. To nasze wakacje wspominkowe – to właśnie tu, na Jeziorze Charzykowskim 35 lat temu spędzaliśmy wakacje pod żaglami. To tu na kajaku penetrowaliśmy Brdę i okolice. To tu zbieraliśmy w lasach grzyby. Zaglądamy w stare, znane nam sprzed lat kąty, odkrywamy nowe elementy krajobrazu i zagospodarowania.

Pewnego dnia wybieramy się w podróż sentymentalną na poszukiwanie wiatraka, który zwiedzaliśmy wówczas podczas przerw w żeglowaniu.

 

 

Okazuje się, że wiatrak przeniesiony został z miejscowości Brusy do skansenu w miejscowości Wdzydze – założonego już ponad 100 lat temu. Jedziemy więc zwiedzić skansen, by spotkać się z naszym starym, dobrym znajomym. Po drodze zatrzymujemy się w małej miejscowości Wiele, gdzie dowiadujemy się, że skansen w dniu dzisiejszym jest nieczynny. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Chodząc po wsi kierujemy kroki w stronę kościoła górującego nad nią. Jest to neobarokowy kościół z 1906 r. pod wezwaniem św. Mikołaja, a został wybudowany na miejscu dawnego, XVII wiecznego kościoła drewnianego. Tutaj okazuje się, że całkiem przypadkiem trafiliśmy do kościoła, któremu towarzyszy Kalwaria Wielewska – jeden z dwóch takich obiektów na Pomorzu Gdańskim (drugim jest dość powszechnie znana Kalwaria Wejherowska).

 

 

 

        

 

Wnętrze kościoła

Po krótkiej modlitwie i zwiedzeniu kościoła, rewidujemy nasze dalsze plany i udajemy się na kalwaryjskie ścieżki. Kalwaria jest pięknie położona w sosnowym lesie, na wzgórzu wznoszącym się nad dwoma jeziorami – jedno z plażą, przy której rozpoczyna się pielgrzymi szlak, drugie zaś ukryte w lesie.

 

Jeziorko w lesie

Tam położona jest zasadnicza część Kalwarii. Przy drugiej z kolei kapliczce, zupełnie przypadkiem spotykamy grupkę mężczyzn. Okazuje się, że to miejscowy proboszcz oprowadza gości – swoich kolegów i przyjaciół. Dalsze nasze pielgrzymowanie odbywa się więc w ich towarzystwie – dzięki czemu dyskretnie uczestniczymy we wspólnych modlitwach i słuchamy opowiadań o historii Kalwarii, a także o problemach związanych z jej utrzymaniem i remontami. 

        

       

       

Kapliczki i figury Drogi Krzyżowej

 

Łódź Piotrowa nad brzegiem jeziora - u podnóża Kalwarii.

 

Po przejściu pątniczego szlaku chłodzimy się w wodach jeziora, odpoczywamy na plaży, rozmyślając jakimi to jeszcze ścieżkami przyjdzie nam podróżować podczas tych wakacji. Jeżeli będziecie kiedyś w pobliżu – zboczcie z trasy, pojedźcie do Wiela, warto przejść szlak kalwaryjski i oddać się medytacjom, a potem zakosztować kąpieli w czystym jeziorze.

Nad jeziorem góruje wzgórze z Kalwarią Wielewską.

 

Więcej o Kalwarii Wielewskiej:

http://www.kalwariawielewska.pl/

http://www.youtube.com/watch?v=KSley8oUDR4

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalwaria_Wielewska

http://www.kaszubybezbarier.pl/Baza-atrakcji/WIELE-Kalwaria-Wielewska

Bronisław Szafarczyk