Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

Dzisiejsza poranna relacja w TVP3 z przygotowywań do uroczystości Święta Bożego Ciała w miejscowości Klucz, a w szczególności informacja o tworzeniu kobierca z kwiatów na trasie procesji, przypomniała mi ciekawy zwyczaj związany z przygotowaniami do procesji, jakie mają miejsce w miasteczku La Orotava na Teneryfie.

 

 

Rośliność w dolinie La Orotava

 
W północnej części wyspy, u podnóża wulkanu El Teide, rozciąga się rozległa dolina o nazwie La Orotava. W dolinie tej, na wysokości 390 m n.p położone jest miasteczko o takiej samej, jak dolina, nazwie. Stanowi ważny ośrodek uprawy bananów, winnej latorośli a także ziemniaków. Jest to jedno z najładniejszych miast na wyspie, jedna z najstarszych i najładniejszych architektonicznie miejscowości na Teneryfie. Wyróżnia się ono wśród innych miejscowości na wyspie swoją wyjątkową architekturą oraz niesamowitą atmosferą panującą w zacienionych patiach i staroświeckich dworkach.. La Orotava zachowała w największym stopniu swoją pierwotną architekturę, liczne kościoły i rezydencje zachowały się w prawie nienaruszonym stanie.

W trakcie zwiedzania Casa de los Balcones (Domy z Baloknami z XVII i XVIII wieku, które są perłą w tradycyjnej architekturze wyspiarskiej) można podziwiać majestatyczne balkony zdobiące fasady, wewnętrzne patio bogate w unikalne rzeżby. Znajdują się tu typowe przykłady rzemiosła kanaryjskiego np. koronki, hafty, ceramika i stroje. Całość stanowi Muzeum Dywanów i Ośrodek Rzemieślniczy de la Concepción, który jest pomnikiem narodowym.

Wejście do muzeum.

Casa de los Balcones:

Zamożność właścicieli mierzono liczbą i bogactwem balkonów.

W patio jednego z tych domów:

Domy budowano z drewna o niezwykłych właściwościach - z sosny kanaryjskiej. O tych właściwościach jednak innym razem...
Odwiedziny w tym pięknym mieście są polecane szczególnie w dwóch terminach: w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to na placu przed Urzędem Miasta ustawiana jest piękna szopka z figurami rzeczywistych rozmiarów, oraz dzień oktawy uroczystości Bożego Ciała. Dzień ten jest szczególnie ważnym wydarzeniem w życiu miasteczka.  O godz. 17 rozpoczyna się przejście uroczystej procesji ulicami miasta – po dywanach usypanych z płatków kwiatów i innych naturalnych elementów. Już na kilka tygodni wcześniej zjeżdżają się do miasteczka artyści i wolontariusze. Na jezdniach ulic artyści szkicują zarysy przyszłych obrazów, a wolontariusze, pod ich kierunkiem, wypełniają fragmenty obrazów różnokolorowym piaskiem, płatkami kwiatów i innymi drobniutkimi cząsteczkami. Powstają wspaniałe dzieła – niestety, jednorazowe. Jednorazowe, boć przecież po nich kroczy uroczysta procesja. Zwyczaj ten ściąga do miasteczka rzesze turystów z całego świata. Aby zachować choć cząstkę tego zwyczaju dla innych, we wspomnianym wyżej Muzeum Dywanów, na podłodze jednej z sal, utworzono przykładowy obraz z piasku:


Bronisław Szafarczyk

FOTO: własne.