Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61
Halcnow.pl - Bielsko-Biała - Tu warto być - Turystyka http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje Mon, 29 Apr 2024 06:22:46 +0000 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Teneryfa_1 - Boże Ciało http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/135-teneryfa-boe-ciao http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/135-teneryfa-boe-ciao Dzisiejsza poranna relacja w TVP3 z przygotowywań do uroczystości Święta Bożego Ciała w miejscowości Klucz, a w szczególności informacja o tworzeniu kobierca z kwiatów na trasie procesji, przypomniała mi ciekawy zwyczaj związany z przygotowaniami do procesji, jakie mają miejsce w miasteczku La Orotava na Teneryfie.

 

 

Rośliność w dolinie La Orotava

 
W północnej części wyspy, u podnóża wulkanu El Teide, rozciąga się rozległa dolina o nazwie La Orotava. W dolinie tej, na wysokości 390 m n.p położone jest miasteczko o takiej samej, jak dolina, nazwie. Stanowi ważny ośrodek uprawy bananów, winnej latorośli a także ziemniaków. Jest to jedno z najładniejszych miast na wyspie, jedna z najstarszych i najładniejszych architektonicznie miejscowości na Teneryfie. Wyróżnia się ono wśród innych miejscowości na wyspie swoją wyjątkową architekturą oraz niesamowitą atmosferą panującą w zacienionych patiach i staroświeckich dworkach.. La Orotava zachowała w największym stopniu swoją pierwotną architekturę, liczne kościoły i rezydencje zachowały się w prawie nienaruszonym stanie.

]]>
Relacje z wypraw Thu, 30 May 2013 05:23:00 +0000
Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch - rozpoczęcie 2012 roku! http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/145-szpiglasowa-przecz-i-szpiglasowy-wierch-rozpoczcie-2012-roku http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/145-szpiglasowa-przecz-i-szpiglasowy-wierch-rozpoczcie-2012-roku  

Ścieżka na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym szlakiem wysokogórskim w rejonie Morskiego Oka. Cała trasa jest piękna widokowo, a panorama ze Szpiglasowego Wierchu, położonego tuż nad przełęczą, uchodzi za jedną z najwspanialszych w całych Polskich Tatrach. Zapraszam na relację z wyprawy.

 

 

]]>
Relacje z wypraw Mon, 27 Feb 2012 16:38:41 +0000
Teneryfa_3. Masca - zaginiona w górach Teneryfy wioska piratów http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/144-masca-zaginiona-w-gorach-teneryfy-wioska-piratow http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/144-masca-zaginiona-w-gorach-teneryfy-wioska-piratow Masca na terenie Parku Krajobrazowego Teno, od swojego powstania była zaginioną gdzieś w górach wioską z bardzo trudnym dostępem. Raj dla szukających przygody i kontaktu z naturą. Powszechnie opowiada się historie o zamieszkujących wioskę, a przynajmniej przebywających w niej jeszcze 100 lat temu, piratach. Podobno znajdowali w niej schronienie, spokój i odpoczynek, a także ukojenie w ramionach miejscowych piękności. Widoczne ślady ich bytności można znaleźć w bardzo zróżnicowanych rysach twarzy obecnych mieszkańców.

Wioska piratów położona na stromych zboczach gór.

]]>
Relacje z wypraw Wed, 11 Jan 2012 14:09:51 +0000
Grecja-Epidauros-Palamidi http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/143-grecja-epdaries-palamidi http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/143-grecja-epdaries-palamidi  

EPIDAUROS
Starożytne greckie miasto portowe w Argolidzie na Peloponezie nad Zatoką Sarońską. W Epidauros od VI wieku p.n.e. do IV wieku n.e. istniało (obok wyspy Kos) najsłynniejsze sanktuarium Asklepiosa w świecie antycznym, którego kult zastąpił wcześniejszy na tym miejscu kult Apollina Maleatasa. Sanktuarium Maleatasa znajdowało się na północnym stoku góry Kynortion. Historia tego ośrodka nie jest znacząca dla dziejów samego Peloponezu, ale jest w rzeczywistości tożsama z dziejami sanktuarium. Sanktuarium wzniesiono w pobliżu licznych źródeł i cieków wodnych o uznanych walorach leczniczych było miejscem świętym, do którego nie tylko przybywali chorzy, by uzyskać we śnie wskazówki co do swego leczenia, ale również kapłani-lekarze poświęcali tu swój czas i wykorzystywali ogromną wiedzę medyczną, by leczyć chorych. W kuracjach tych z pewnością ważną rolę odgrywała woda i kąpiele, a także oglądanie przedstawień teatralnych i wdychanie leśnego powietrza. Propyleje z III wieku p.n.e. stanowiące bramę wiodącą do sanktuarium położoną od strony północnej
Świątynia Asklepiosa w formie doryckiego peripterosa, bez wewnętrznej kolumnady, o wymiarach 23,06 x 11,76 m. powstała według projektu Teodotosa około 370-380 p.n.e. W 86 roku p.n.e. gmach zburzyły wojska Sulli, lecz w II wieku n.e. został on odbudowany przez Antoninusa Piusa. Świątynia Artemidy w formie doryckiego prostylosu (320 p.n.e.).
Wokół świątyni Asklepiosa i wzdłuż świętej drogi znajdowały się półkoliste eksedry dla kuracjuszy, pomniki wotywne i stele z opisami cudownych uzdrowień.

Widok na teatr

 

 

]]>
Relacje z wypraw Sat, 17 Dec 2011 13:27:00 +0000
Grecja-Korynt-Mykeny http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/142-grecja-korynt-peloponez http://www.halcnow.pl/index.php/turystyka/16-relacje/142-grecja-korynt-peloponez Po zwiedzaniu Aten przyszedł czas na Półwysep Peloponez, który oddzielony od stałego lądu jest kanałem Korynckim.

Kanał Koryncki – kanał wodny żeglugi morskiej w Grecji, łączący Morze Egejskie (Zatoka Sarońska) z Morzem Jońskim (Zatoka Koryncka). Kanał ten przecina Przesmyk Koryncki, oddzielając tym samym półwysep Peloponez od głównej części Grecji, czyniąc go faktycznie wyspą. Niemal u wylotu Kanału Korynckiego leży miasto Korynt. Dzięki niemu niektóre statki mogą zaoszczędzić 400 km podróży, którą musiałyby odbyć wokół Peloponezu.

]]>
Relacje z wypraw Sun, 13 Nov 2011 10:06:58 +0000