Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

 W dniu 13 listopada 2014 r. nowemu boisku wielofunkcyjnemu przy Szkole Podstawowej nr 28 nadano imię Stefana Zubera - osoby zasłużonej dla Hałcnowa i Bielska-Białej, dla polskiego sportu, dla samorządności, dla Polonii z Litwy i Ukrainy. Kim był Stefan Zuber?

  Stefan Zuber

Urodził się 31marca 1938 r. w Kozach koło Bielska- Białej z matki Magdaleny Legień i ojca Ignacego Zuber.

W 1952 roku kończy Szkołę Podstawową w Kozach i jako najstarszy z czworga rodzeństwa, podejmuje pracę zawodową w Przędzalni Czesankowej „Weldoro”, by pomóc utrzymać młodszą część rodzeństwa – w wyniku wypadku przy pracy ojca, pracującego w kamieniołomach w Kozach.

W latach 1961-62 odbywa zasadniczą służbę wojskową.

W 1963 roku zawiera związek małżeński z Alfredą Dyczek. Ma dwoje dzieci: Zbigniew i Renata oraz dwoje wnuków: Jakub i Kacper.

Wykształcenie średnie techniczne ukończone w systemie zaocznym.

Od lat czynnie zaangażowany działacz społeczny na niwie sportu i turystyki.

W okresie młodzieńczym dobrze zapowiadający się sportowiec-narciarz i lekkoatleta. Następnie instruktor w BBTS „Włókniarz” – szkoleniowiec w biegach narciarskich młodzieży, spośród której kilkoro zdobywało tytuły Mistrzów Polski.

Od 1991 roku przez 10 lat prezes Beskidzkiego Okręgowego Związku Narciarskiego oraz członek Zarządu Głównego Polskiego Związku Narciarskiego. Główny założyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sportach Zimowych szczebla gimnazjalno-licealnego dla młodzieży w Beskidach (Szczyrk). Pomysłodawca, wnioskodawca i pierwszy organizator rozgrywanych od 2000 roku „Polonijnych Igrzysk Zimowych w Beskidach,” które gromadzą Rodaków z całego świata.

 

Węgry - na turnieju piłki nożnej

Należał do Rady ds. Sportu przy Prezydencie Miasta Bielska-Białej. Współzałożyciel i do września 2009 r. Wiceprezes Międzypowiatowego Związku Parafialnych Klubów Sportowych przy Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Prezes Parafialno–Szkolnego Klubu Sportowego „BESKIDY”, który od początku swego istnienia, przez kolejne trzynaście lat zwycięża w diecezjalnym współzawodnictwie sportowym i jest zaliczany do najlepszych w kraju. Obecnie Klub jest największym w Diecezji pod względem ilości zawodników.

Przewodnik Górskiej Turystyki Narciarskiej i pilot pieszych rajdów górskich oraz autokarowych wycieczek krajoznawczych. Organizator wielu pielgrzymek do Sanktuariów Maryjnych w Polsce i za granicą: m.in. Częstochowa, Kalwaria, Licheń, Niepokalanów, Gidle, Góra Św. Anny oraz Wilno – Matka Boska Ostrobramska oraz liczne sanktuaria na terenie Ukrainy. 

Działacz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Oddział w Bielsku-Białej oraz jego Wiceprezes przez cztery kadencje. Pomysłodawca i organizator wielu różnych kontaktów kulturalnych, sportowych i innych z polskimi organizacjami z Ukrainy, Białorusi czy Litwy. Przez 15 lat organizator licznych turnusów kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży polskich rodzin Kresów Wschodnich na terenie Bielska-Białej i okolicy.

 Lwów - z pomocą humanitarną

Organizator wielu akcji pomocy humanitarnej dla Polaków Kresów Wschodnich w szerokim wymiarze rzeczowym (żywność, odzież, obuwie, książki, pomoce szkolne, wyposażenie do odzyskiwanych kościołów) i Sobotnich Szkół Polskich (maszyn i narzędzi rolniczych, maszyn do urządzenia warsztatów stolarskich, krawieckich i innych, sprzętu medycznego, lekarstwa, materiałów budowlanych) oraz tzw. Akcji św. Mikołaja dla dzieci w ilości wielu dziesiątków ton. Akcje tej pomocy są nadal kontynuowane.

Organizator pomocy rzeczowej dla zespołów pracujących przy odbudowie „Cmentarza Orląt” we Lwowie oraz pomysłodawca wystawy poświęconej tej nekropolii w Bielsku-Białej. Przez polskie środowiska Lwowa wyróżniony w 1993 roku medalem ”Leopolis Semper Fidelis”.

W 1980 r. organizator struktur NSZZ „Solidarność” w macierzystym zakładzie P.CZ. WELDORO i na Podbeskidziu. W czasie strajku na Podbeskidziu w 1981 r. członek szerokiego Komitetu Strajkowego w ZPW „Bewelana”. W okresie „stanu wojennego” współzałożyciel Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii pw. św. Mikołaja w Bielsku-Białej, które okazało się wielką kuźnią przyszłych parlamentarzystów i samorządowców. Organizator pomocy dla rodzin internowanych i więzionych. Czynny w tzw. „strukturach podziemnej Solidarności”. Organizator autokarowych wyjazdów na tzw. „Msze święte za Ojczyznę” w różnych Sanktuariach na terenie kraju. Kilkakrotnie więziony i aresztowany z rewizjami domowymi.

Jeden z inicjatorów odtworzenia ruchu Samorządów Pracowniczych w zakładach pracy na terenie Bielska-Białej w latach 80-tych oraz przewodniczący Rady Pracowniczej w macierzystym zakładzie pracy P.Cz. „Weldoro” – aż do ponownej legalizacji NSZZ „Solidarność” w 1989 r. Następnie przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”, aż do odejścia na emeryturę w 2000 r. po 49 latach pracy zawodowej. Przez kilka kadencji członek władz NSZZ „Solidarność” Regionu Podbeskidzie-Zarządu, bądź Komisji Rewizyjnej.

Przed wyborami do Sejmu Kontraktowego współzałożyciel Obywatelskich Komitetów Wyborczych na Podbeskidziu i członek Konwentu Wyborczego kwalifikującego kandydatów tzw. „drużyny Wałęsy do Parlamentu”.

W latach 1990-1994 Radny Rady Miasta Bielska-Białej.

W latach2000-2006 członek Rady Nadzorczej ZIAD w Bielsku- Białej.

Od 1991 r. inicjator Sylwestrowych Mszy świętych na górze Hrobaczej Łąki. Jeden z pomysłodawców i budowniczych Krzyża Trzeciego Tysiąclecia na Hrobaczej Łące.

Podczas budowy krzyża na Hrobaczej Łące

Współzałożyciel Stowarzyszenia „Catedra Nostra” powołanego do pomocy przy renowacji Bielskiej Katedry pw. Św. Mikołaja.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz członek Diecezjalnej Kapituły Medalu ‘PRO CONSECRATIONE MUNDI’.

Swój czas angażował również w pracę we wspólnotach parafialnych, jako Prezes Parafialnego Chóru „Jubileum”. Jeden z inicjatorów założenia Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Hałcnowie oraz jego Prezes przez trzy kadencje. 

Wilno - Ostra Brama - z Chórem Parafialnym "Jubileum".

W okresie przygotowania do koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie pomysłodawca i współzałożyciel Parafialnego Komitetu Organizacyjnego tej uroczystości.

Członek Parafialnej Rady Duszpasterkiej.

Przed siedmiu laty był pomysłodawcą organizowania Parafialnych Przeglądów Kolęd i Pastorałek oraz Pieśni Patriotycznej, które są kontynuowane do chwili obecnej w Parafii Hałcnów. Przeglądy te gromadzą wielu uczestników z Diecezji. Pomysłodawca organizowania Parafialnych Konkursów na najpiękniej wykonane palmy w Parafii.

Za pracę społeczną odznaczony: Brązowym, Złotym i Kawalerskim Krzyżem Zasługi oraz srebrną odznaką Działacza Kultury Fizycznej i Sportu. Odznakami Zasłużonego w Rozwoju Województwa oraz różnymi nagrodami i wyróżnieniami przez Prezydenta Miasta za wkład pracy w rozwoju sportu wśród młodzieży.

W 2003 roku odznaczony Nagrodą św. Maksymiliana przez Ks. Bp. Tadeusza Rakoczego Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Dekretem Ojca św. Benedykta XVI z dnia 25 Kwietnia 2008r. otrzymał odznaczenie „PRO ECCLESIA ET PONTIFICE” – najwyższe odznaczenie jakie może otrzymać osoba świecka.

Zuber Stefan zmarł 19 grudnia 2009r. po powrocie z Ukrainy z kolejnego wyjazdu z pomocą humanitarną.

5 lutego 2011 r. – Przewodniczący NSZZ Solidarność Pan Marcin Tyrna

Akt Nadania tytułu ZASŁUŻONY dla Solidarności Podbeskidzia za wierność ideałom Solidarności oraz szczególny wkład w rozwój Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność’ Regionu Podbeskidzie.

11 czerwca 2011 r. Prezes DIAK Andrzej Kamiński oraz ks. Prof. Tadeusz Borutka

Ad memoriam

Wdzięczni Panu za dar życia i dokonania śp. Stefana Zubera pragniemy złożyć na ręce najbliższej rodziny podziękowania za jego wierną służbę Kościołowi w charyzmacie Akcji katolickiej. Niech dowodem naszej pamięci będzie wytrwała modlitwa i dzieło jakim jest coroczny Rajd Akcji Katolickiej Diecezji Bielsko-Żywieckiej im. Stefana Zubera i Stanisława Chuchera.

Od 2010 r. P-SKS „BESKIDY” jest organizatorem Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej im. Stefana Zubera, w którym co roku uczestniczy 16-18 drużyn z kraju i zagranicy m.in. Czech, Słowacji i Litwy. Od 2002 r. kontynuowana jest wymiana sportowych grup z polskimi szkołami w Wilnie.