Napisali o nas

Super-Nowa
Rekordowy „Talizman sukcesu”
ab | 09.11.2011 (1674)

Pięciuset artystów z Polski i zagranicy wzięło udział w siódmej edycji przeglądu pieśni i tańca „Talizman sukcesu”. Najdłuższą podróż do Hałcnowa pokonał zespół z Jakucji, który musiał przebyć 8000 kilometrów!
- To już siódma edycja imprezy. Z każdym rokiem nasz festiwal gości większa ilość uczestników z różnych krain geograficznych. Przyjeżdżają do nas Tatarzy, Turkmeni, Azerowie, Rosjanie zza Uralu, spod obwodu Moskiewskiego. Pokonują tysiące kilometrów, żeby do nas przyjechać - wyjaśnia kierownik Miejskiego Domu Kultury w Hałcnowie, Krystyna Małecka.
W tym roku najdłuższą drogę do Hałcnowa musiał przebyć zespół artystyczny z Jakucka. Charakterystyczna uroda solistów i tancerzy, piękne stroje oraz gra na dombrze zostały docenione przez konkursowe jury.
- Zespół z Jakucji miał do pokonania ponad 8000 kilometrów. Opowiadali nam, że żyją w temperaturze - 50 stopni Celsjusza - uśmiecha się Krystyna Małecka.
Festiwal trwał trzy dni. Przed tym jak podczas koncertu galowego swoje umiejętności wokalne i taneczne prezentowali laureaci, wszyscy brali udział w przesłuchaniach i warsztatach artystycznych.
- Codziennie było 12 godzin przesłuchań, więc było ciężko, aczkolwiek jurorzy mówili, że patrząc na to wszystko, co się wokół dzieje, nabierali cały czas energii. Oczywiście były również warsztaty w grupie wokalnej i tanecznej prowadzone przez polskich i rosyjskich instruktorów - tłumaczy kierownik hałcnowskiego Domu Kultury.
Dodatkowo zespoły zza granicy jeździły ze swoim repertuarem po okolicznych szkołach. - Mamy wiele zaprzyjaźnionych placówek, którzy chcieli zobaczyć egzotyczne dla nas zespoły. Oni są perfekcyjni w swoich układach, mają piękne kostiumy. Zawsze czekamy na ich przyjazd i na to, co nowego przywiozą - kontynuuje Krystyna Małecka.
Na koncercie galowym, który podsumowywał festiwal, zabrakło miejsc. - Nie spodziewaliśmy się, że tak dużo ludzi przyjdzie ma koncert. Musieliśmy otworzyć drzwi, żeby ludzie z zewnątrz sali mogli obejrzeć to barwne widowisko. Telefony ciągle dzwonią, wszyscy nam gratulują. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji „Talizmanu sukcesu” - kończy kierownik Miejskiego Domu Kultury w Hałcnowie, Krystyna Małecka.

 


 www.sportowebeskidy.pl, Sławomir Brak

 http://www.sportowebeskidy.pl/aktualnosc,mlodosc_zwycieza_w_halcnowie,1572.html

Młodość zwycięża w Hałcnowie

Dzień 15 października był świętem dla tenisistów stołowych – amatorów. Oto bowiem najwięksi pasjonaci tej dyscypliny sportu zjechali do Szkoły Podstawowej nr 28 w Hałcnowie na kolejne zawody o puchar tej dzielnicy.

Z roku na rok ten turniej jest coraz lepszy. Jeśli popatrzymy na zawodników, którzy zjawili się na hali, to ich liczba może imponować. We wszystkich kategoriach łącznie wzięło udział 90 sportowców. Efektem tego była duża liczba meczów. Jednak nikt nie żałował tego czasu. Większość z nich była zadowolona z pobytu na turnieju. Na tych, których dopadł głód pomiędzy kolejnymi meczami, czekał bogaty catering. To bardzo ważne, bo dowodzi temu, że jak się chce, to można zorganizować turniej z prawdziwego zdarzenia.

Ozdobą rywalizacji we wszystkich spotkaniach był finał gier w kategorii OPEN, gdzie spotkały się dwa pokolenia zawodników: rodowity Hałcnowianin – Robert Waluś i jego rywalka – 16-letnia Joanna Blachura. Czy własne ściany pomagają? Być może tak, bowiem Asia należy do miejscowego klubu PSKS Beskidy. Niemniej musiała się wykazać wysokim poziomem umiejętności, gdyż po drugiej stronie stanął bardzo doświadczony gracz. Sam mecz był niezwykłym widowiskiem. Oboje marzyli tylko o jednym - wygrać. Młodość kontra dojrzałość. Zebrani wokół kibice mogli oglądać spektakularne akcje, jakich nie powstydziliby się zawodnicy w zakończonych niedawno w Gdańsku Mistrzostwach Europy. Wynik końcowy: 3-2 dla Joanny Blachury i 15:13 w ostatnim secie. Prędzej czy później, młodość w końcu zwycięży.

Cały turniej pokazał, że tenis stołowy ma się w Bielsku – Białej bardzo dobrze. Na zawody przyjechali także sportowcy z okolicznych miejscowości, co dowodzi tego, iż ta dyscyplina sportu jest potrzebna i warto poświęcić jej więcej uwagi. 4 Amatorski Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Hałcnowa już za rok, jednak już organizatorzy są pewni, iż znów okaże się sukcesem.

 

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=429804&page=134, 10.01.2011

Forum:

Widzę, że nikt nie zauważył, iż na forum Hałcnowa pojawiły się 21 grudnia nowe fotografie z budowy, jako że na forum trwa posucha fotograficzna, wstawiam tutaj link:
http://halcnow.pl/forum/showthread.php?tid=4&page=9
Jak widać, wiadukt w ciągu ulicy Witosa został już zabetonowany, nie jestem znawcą, ale to chyba oznacza, że w lutym być może będziemy już po nim przejeżdżać? Czy ktoś orientuje się, jak wyglądają prace przy wiadukcie na wyzwolenia?

 

Nasze-Osiedla, tom, 25.01.2011

Korekta inwestycji

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad w Krakowie przeprowadza prezentacje społeczne rozwiązań projektowych do Beskidzkiej Drogi Integracyjnej w okolicy Bielska-Białej. W ostatnim dniu stycznia odbędzie się także spotkanie z mieszkańcami Hałcnowa - informuje www.halcnow.pl. Konsultacje trwają od 17 stycznia bieżącego roku. Związane są także ze zmianami, które zostały wprowadzone po uwagach najbardziej zainteresowanych. Dotyczą głównie rejonu węzła "Suchy Potok".

Poprawione projekty dostępne są do wglądu w Świetlicy Miejskiego Domu Kultury w Hałcnowie przy ulicy Siostry Małgorzaty Szewczyk 1.

Dodatkowo, najbardziej dociekliwi będą mogli zadać pytanie samym projektantom opracowującym dokumentację dla tej inwestycji. Będą dyżurować 31 stycznia od 12.00-17.00 w MDK.

"Z przeprowadzonych prezentacji zostanie sporządzony raport, który między innymi, zawierał będzie informację o sposobie uwzględnienia zgłoszonych uwag, wniosków i zastrzeżeń" - czytamy na stronie www.halcnow.pl
Tam też odnajdziemy więcej informacji.

 

 

Super-Nowa, MH, 20.12.2010

Zapraszamy na halcnow.pl

O tym, że trwają intensywne prace nad odświeżeniem serwisu halcnow.pl wiedzieliśmy już od kilku tygodni. Tymczasem już wczoraj, twórcy serwisu zaskoczyli nas miłą informacją. Odnowiony serwis internetowy wystartował!
„Ruszyliśmy z nową hałcnowską stroną internetową. Jeszcze nie wszystko działa jak należy, jeszcze nie wszystkie zakładki są zapełnione. Jeszcze zdarzają się błędy i pomyłki - należy jednak pamiętać, że całość tworzona jest społecznie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, siłami grupki zapaleńców, którzy zechcieli poświęcić swój czas prywatny. W większości są to ludzie niekoniecznie znający się na informatyce. Obsługa strony stanowi więc dla nich całkowitą nowość, muszą się nauczyć jej od podstaw. Samo zbieranie informacji i artykułów wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Uznaliśmy jednak, że nie ma co zwlekać, pora by nasza nowa, wspólna strona internetowa rozpoczęła służbę dla naszej dzielnicy” – poinformował Bronisław Szafarczyk, który opiekuje się stroną.
 
Hałcnowska strona dzielnicowa jest przykładem dla innych, że można w pozytywny sposób pisać o swojej ulicy, swoim osiedlu, czy o swojej dzielnicy. Nam niezmiernie miło, że administratorzy strony wśród zaprzyjaźnionych serwisów wymieniają naszą Redakcję.
 
Strona halcnow.pl działa pod patronatem Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Hałcnowa. Nawet jeden z miejscowych księży, ks. dr Stanisław Lubaszka udzielił jej błogosławieństwa. Na stronie głównej serwisu czytamy: „Zbliżający się Nowy Rok jest okazją do zainaugurowania nowej odsłony naszego portalu. Dziękuję Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Hałcnowa, a szczególnie panu Bronisławowi Szafarczykowi, za podjęcie odpowiedzialności za funkcjonowanie naszej strony internetowej. Wszystkim zaangażowanym w moderowanie portalu życzę satysfakcji wypływającej ze świadomości, że przyczyniają się do dobra wspólnego. Niech nowa strona służy wszystkim Hałcnowianom - również tym, których losy rzuciły w różne miejsca w kraju i za granicą - i niech przyczynia się do budowania międzyludzkich więzi i poczucia dumy, że warto tu być”.
- Stanisław Lubaszka jest tak po prawdzie ojcem przedsięwzięcia. To on był parę lat temu inicjatorem utworzenia strony hałcnowskiej, która funkcjonowała do teraz. To on zainicjował funkcjonowanie aktywnego forum, na którym ostatnio prowadzona była lokalna kampania wyborcza, na którym dyskutuje się o sprawach dzielnicy. Do tej pory był to portal tak faktycznie parafialno-społeczny. Teraz patronat nad nim przejęło Stowarzyszenie - wyjaśnia Bronisław Szafarczyk.

 
My również przyłączamy się do tych życzeń, życząc autorom strony, jak największej liczby Czytelników, mnóstwa pomysłów oraz lekkości pióra!

 

Nasze-Osiedla, KGO, 27.12.2010

Portal, który warto odwiedzić

Miłośnicy Hałcnowa, dzielnicy Bielska-Białej, zapraszają na swoją stronę, która od kilku dni działa w nowej odsłonie. Jeszcze lepszej i przyjemniejszej dla oka. „Rozpoczęła służbę dla dzielnicy”. Wszystko za sprawą ludzi, którzy postanowili zjednoczyć swoje siły i razem działać na rzecz osiedla. Portal www.halcnow.pl działa od kilku lat. Jednym z jego inicjatorów był ksiądz Stanisław Lubaszka.
– To miejsce wymiany informacji, promowania dobrych inicjatyw, spierania się, ale zawsze z poszanowaniem drugiej osoby – mówi ksiądz Stanisław, któremu z pomocą, w prowadzeniu strony, przyszło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Hałcnowa.

Za nową odsłonę witryny, która ruszyła kilka dni temu, jest natomiast odpowiedzialny Bronisław Szafarczyk, wielki miłośnik, a zarazem mieszkaniec, Hałcnowa. To właśnie on koordynuje pracę zespołu portalu.
– Ruszyła nowa strona. Jeszcze nie wszystko działa jak należy, jeszcze nie wszystkie zakładki są zapełnione. Jeszcze zdarzają się błędy i pomyłki - należy jednak pamiętać, że całość tworzona jest społecznie, bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, siłami grupki zapaleńców, którzy zechcieli poświęcić swój czas prywatny – podkreśla pan Bronisław. – W większości są to ludzie, którzy niekoniecznie znają się na informatyce. Obsługa strony stanowi więc dla nich całkowitą nowość, muszą się nauczyć jej od podstaw. Samo zbieranie informacji i artykułów wymaga sporego nakładu pracy i czasu. Uznaliśmy jednak, że nie ma co zwlekać. Pora, by nasza nowa, wspólna strona internetowa rozpoczęła służbę dla naszej dzielnicy – dodaje nasz rozmówca.

Na stronie znajdziemy informacje, które mogą zainteresować mieszkańca, jak również przyjezdnego. Jest to więc historia parafii, godziny dyżurowania rady osiedla, dzielnicowego oraz wykaz przychodni zdrowia. Nie brakuje danych o instytucjach publicznych oraz forum, które należy do tych bardziej aktywnych. Wszystko to okraszone jest artykułami dotyczącymi dzielnicy.

Nie ulega wątpliwości, że hałcnowski portal warto odwiedzić. Szacunek i podziw wzbudza również zapał, pasja mieszkańców, którzy nie siedzą z założonymi rękami i działają na rzecz lokalnej społeczności.

 

http://portal.podbeskidzie.tv/bielskie-osiedla/104-halcnow/1225-hacnow-dawniej-i-dzi-.html

Zobaczyć Hałcnów


Wpisany przez KGO
piątek, 29 kwietnia 2011 15:08


Ukryte głęboko w szufladach, w starych albumach naszych dziadków. Są świadectwem minionych lat i zmian, które są nieuchronne.  U wielu z nas wywołują wzruszenie. Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Hałcnowa postanowiło odkurzyć nasze wspomnienia i po raz piąty organizuje konkurs fotograficzny.
To był strzał w dziesiątkę. W końcu każdy z nas przechowuje stare zdjęcia, aby wziąć udział w konkursie wystarczyło tylko nadesłać je na adres wskazany w regulaminie. Co bardziej kreatywni poszli o krok dalej i zestawili archiwalne fotografie miejsc w zupełnie nowej odsłonie. Dzięki wyjątkowym pracom goście wystawy pokonkursowej mogli podziwiać Hałcnów dawniej i dziś.
W ubiegłym roku, jury wybrało kilka prac, które postanowiło wyróżnić. Pierwsze miejsce zdobyła pani Małgorzata Śliwka, która w nagrodę pojechała do Brukseli. Wyjazd ufundowała eurodeputowana Małgorzata Handzlik. Wszystkie nadesłane fotografie doczekały się także wystawy w hałcnowskim Domu Kultury.
Pięknej tradycji w tym roku również stanie się zadość. Pomysłodawca akcji -Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Hałcnowa - zachęca do udziału w zabawie.
Jakie należy spełnić wymogi?
W konkursie mogą uczestniczyć wszyscy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania.
Należy przesłać 4 prace: w formacie A4 (2 pary) oraz w formie elektronicznej (na płycie cd). Każda para zdjęć powinna się składać ze starego, archiwalnego zdjęcia ukazującego  miejsce czy obiekt w Hałcnowie z przeszłości (nawet sprzed kilku lat) i z nowego - pokazującego stan obecny tego obiektu. Wszystkie zdjęcia powinny być zatytułowane.
Prace, w zamkniętej kopercie opatrzonej godłem (hasłem), można składać w sekretariacie Domu Kultury do 31 lipca.
W osobnej kopercie opatrzonej tym samym godłem (hasłem) należy podać następujące informacje:
- imię, nazwisko, wiek
- adres, nr telefonu

Więcej informacji odnajdziemy na stronie www.halcnow.pl. Tam również zostanie opublikowane zwycięskie zdjęcie.