Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

Proponuję jednodniową wycieczkę niedaleko - za trzy granice, w tym jedną państwową, a dwie – to granice byłego Księstwa Cieszyńskiego, na dwóch rzekach: Biała w Bielsku-Białej i Ostravica w Frydku-Mistku. Tak, tak, Księstwo Cieszyńskie rozciągało się na takim obszarze! Teraz to Śląsk Cieszyński. Będzie to jednodniowa wycieczka do Czech, a właściwie na Morawy w Republice Czeskiej.
Najpierw muzeum samochodów dawnej fabryki Tatra - w Koprzywnicy. Każdy znajdzie tam coś ciekawego – wystawiono prawie wszystkie produkowane tam niegdyś modele pojazdów. Są ciężarówki, które brały udział w rajdzie Paryż – Dakar, są samochody jeżdżące po szynach kolejowych, są nawet samoloty.

 

 

 

 

 

Kolekcjonerzy pamiątek mogą się zaopatrzyć w sklepiku, a starsi kibice chętnie zapewne obejrzą muzeum słynnego lekkoatlety Zatopka znajdujące się obok skansenu samochodowego (w tym samym budynku).
W Koprivnicy można jeszcze zwiedzić muzeum słynnego psychiatry – Siegmunda Freuda.

Potem miasteczko Stramberk, nazywane czeskim Betlejem - z racji malowniczego położenia na stokach gór, a właściwie wciśniętego między małe górki. Atrakcją tego miasteczka jest wołoska (albo wałaska) zabudowa i tzw. stramberskie uszy. Wałaska zabudowa – czyli drewniane domy na murowanej podbudówce, zaś uszy – sławny produkt cukierniczy z piernika w kształcie rożka. Legenda mówi, że tradycja pieczenia uszu zrodziła w związku z najazdem tatarskim na okolice miasta (góra Kotouč) w 1241 roku. Mieszkańcy Stramberka ukryci na wzgórzu wypuścili zbiornik wodny, tym samym zatapiając obóz wroga. Podczas przeszukiwania ciał Tatarów mieszkańcy miasta znaleźli worek pełny wypełniony odciętymi uszami "niewiernych", które miały być wysłane na dowód zwycięstwa tatarskiemu Chanowi.

 

 

Zwiedzając miasteczko nie wolno opuścić miejscowego Rynku i pozostałości zamku – słynnej wieży nazywanej Truba. Rynek położony jest na zboczu, a różnica wysokości pomiędzy jego przeciwległymi narożnikami wynosi około 4 m.  Wieża zaś kształtem przypomina instrument muzyczny – trąbę, stąd ta nazwa (mnie raczej kojarzy się z klarnetem).

Kolejny punkt programu to trzy skanseny wałaskiej zabudowy i techniki - położone obok siebie w miejscowości Roznov. Najciekawszy to chyba muzeum techniki sprzed ponad 200 lat. Wszystkie urządzenia napędzane wodą - kuchnia, młyn, tartak, wyciskarka oleju, warsztat spilśniający tkaniny. Wszystko uruchamiają, pokazując jak działa - bardzo ciekawe!  Posilić się tu można w zabytkowej karczmie.

 

Potem proponuję pojechać w niedalekie góry (Beskidy), na przełęcz Pustevny, gdzie stoją prawdziwe cudeńka wałaskiej architektury - restauracje i hotele. Jest tam też centrum sportów zimowych, sporo wyciągów. Na grzbietach sąsiednich górek są też jakieś altany widokowe (architektura taka trochę cerkiewna). Na przełęczy zimą funkcjonuje ośrodek narciarski.


Ponad 2000 tysiące lat temu okoliczna ludność czciła pogańskiego bożka, Radegasta. Podobno na przełęczy było miejsce jego kultu i ponoć był tam jego szczerozłoty pomnik.
W VIII wieku święci Cyryl i Metody, wprowadzali na te ziemie chrześcijaństwo. Kazali zniszczyć pomnik Radegasta.
Niedaleko przełęczy, po przejściu około 500 – 600 m dojdziemy do kaplicy świętych Cyryla i Metodego, którzy w VIII wieku wprowadzali na te ziemie chrześcijaństwo i kazali ten złoty pomnik zniszczyć. Nieco dalej, po kolejnych 500 m napotkamy współczesny pomnik bożka Radegasta. Jego imieniem nazwano warzone tutaj niezłe piwo.

Posilić się można w punktach gastronomicznych oraz w restauracjach znajdujących się w zabytkowych pensjonatach.

Na przełęcz można też dotrzeć kolejką linową z miejscowości Trojanovice, graniczącej z Frenstatem.

Zachęcam!

TRASA:
drogą S1 Bielsko-Biała - Cieszyn      35 km
drogą R48 (E 462) Cieszyn – Frydek-Mistek – Pribor    54 km
Pribor skręt na południe (ślimakiem w prawo) na drogę 58 w kierunku Frensztatu i Roznova              4 km
Lubin skręt w prawo na drogę 480       ok. 2 km
Koprivnice – Muzeum Samochodów TATRA   
Dalej drogą 480 w kierunku zachodnim      ok. 2 km
Stramberk (widać Novy Jicin – Cypisek i Rumcjas)!
Trasa przez Park Przyrodniczy Podbeskydi
Powrót na drogę 480 – dalej w kierunku południowym do drogi 483 6 km
Drogą 483 w kierunku zachodnim do miejscowości Frenstat  9 km
Skręt w prawo znowu na drogę 58, dojazd do Roznova   10 km
Roznov pod Radhostem (3 skanseny - )
Drogą 35 (E 442) wzdłuż rzeki Roznovska Becva    9 km
przez Dolni Becva, Postredni Becva, za mostem na Knehyne (północny dopływ rzeki Roznovska Becva)  skręt w lewo, dojazd górską drogą z serpentynami na Przełęcz Pustevny (hotele, wyciągi, Morskie Oko, Radegast, kaplica Cyryla i Metodego)

Powrót
do drogi 35
dalej na wschód aż do drogi 56 (skręt w lewo)    13 km
drogą 56 przez góry, wzdłuż zapory na Ostravicy, wzdłuż rzeki przez Frydlant do Frydka-Mistka           37 km
Powrót drogą 48 do Cieszyna i drogą S1 do Bielska-Białej  ok. 70 km


Ciekawe linki:

Muzeum samochodów:

http://www.tatra.infomorava.cz/encyklopedie/objekty1.phtml?id=8594&menu=&lng=4

http://motoskansen.pl/art-Muzeum-Tatra-Koprivnice-Czechy.html

http://www.tatramuseum.cz/index.php?idj=4&rid=10 – godziny otwarcia i ceny biletów

http://www.eczechy.pl/turystyka/w8quba.htm

Stramberk:

http://www.paladix.cz/clanky/stramberk.html

Roznov skansen:

http://roznow-roznov-radhoszczem.czeskiegory.pl/

http://przewodnik.onet.pl/1231,1840,1084788,,,,Ro_nov_pod_Radho_t_m,artykul.html

Przełęcz Pustelny:

http://pustewny-pustevny.czeskiegory.pl/

Przydatna mapa:

http://www.mapy.cz/#x=141532160@y=134044672@z=9@mm=TP@sa=s@st=s@ssq=%C5%A1tramberk@sss=1@ssp=135402405_129091457_135697317_135137153

Bronisław Szafarczyk