Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /public_html/plugins/system/articlesanywhere/src/Replace.php on line 61

  

Najlepsze u mamy

jest to,

że ją mamy.

Mamy ją swoją,

nie cudzą, nie inną,

zawsze tą samą.

I żeby nie wiem, co się stało,

mama zostanie mamą.

Nie na sprzedaż,

nie do zmiany,

nasza wszędzie

i przez cały czas.

Więc najlepsze u mamy

jest to, że ją mamy

i że mama ma właśnie nas.   

 

Życzenia naszych duszpasterzy na FB: KLIKNIJ

 

26 maja - tego dnia wszystkie dzieci - zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki 1914 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku, jak ważna jest rola mamy w ich życiu.

Historia święta matki sięga czasów starożytnych - obchodzono je już w starożytnej Grecji (wiosenne święto Matki Natury, podczas którego składano hołd Rei, żonie Kronosa, która była matką wszechświata i wszystkich bóstw) i w Rzymie (święto bogini Cybele, również uważanej za matkę bogów, było ono obchodzone prawdopodobnie pomiędzy 15 a 18 maja). W czasach nowożytnych, mniej więcej w 1600 roku, w Anglii pojawiła się tradycja świętowania tzw. Matczynej Niedzieli. W tym dniu (w czwartą niedzielę Wielkiego Postu) oddawano cześć swoim matkom, składano Im życzenia i przynoszono drobne upominki. Swoje powstanie Matczyna Niedziela zawdzięcza temu, że w owym czasie wielu ubogich angielskich chłopców i dziewczyn, służyło w domach bogatych Anglików. Ze względu na to, że za pracą trzeba było nieraz udać się w dalekie strony, (z reguły była to praca codzienna łącznie z sobotami i niedzielami), służba żyła w domach swoich chlebodawców i z tego powodu nie mogła sobie pozwolić na zbyt częste odwiedziny swoich rodzin. W Matczyną Niedzielę dostawali oni dzień wolnego po to aby mogli odwiedzić rodzinny dom i spędzić go z rodziną. Symbolem święta było matczyne ciasto, które na znak szacunku piekły i przywoziły do domu córki – w zamian za otrzymane błogosławieństwo.

Nieco inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień Matki na świecie obchodzony jest w różnych dniach:

Norwegia – 2 niedziela lutego,

Gruzja – 3 marca,

Afganistan, Białoruś, Bośnia, Kazachstan, Mołdawia, Maroko, Rosja, Serbia – 8 marca,

Irlandia, Nigeria, Wielka Brytania – 4 niedziela Wielkiego Postu,

Egipt, Kuwejt, Libia, Izrael, Sudan, Irak – 21 marca,

Słowenia – 25 marca,

Armenia – 7 kwietnia,

Węgry, Litwa, Rumunia, Portugalia, Hiszpania – 1 niedziela maja,

Korea Południowa – 8 maja,

Salwador, Meksyk – 10 maja,

Grecja, Ukraina – 2 niedziela maja.